Youtube için Yine Yasak Yine DNS Değişikliği

Youtube Yine Yasaklaklandı
Yaklaşık 2,5 yıl süren Youtube 2 gün kullanıma açıldıktan sonra tekrar yasaklandı.
Youtube’a erişim sağlamak için DNS değişikliği yapan kullanıcılar henüz DNS ayarlarını eski haline getirmeden yasaklanan Youtube’un bu defaki kapanma sebebi CHP Eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile Nesrin Batok’un yer aldığı iddia edilen videolar.

Ankara 11. Sulh Ceza Mahkemesi, Deniz Baykal ve Nesrin Batok’a ait olduğu iddia edilen görüntülerin yer aldığı video paylaşım sitesi Youtube’a tekrardan erişimin engellenmesi kararı aldı. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) Youtube’dan söz konusu videoların kaldırılmasını isteyeceği, kaldırılmaması durumunda siteye erişimin yeniden engelleneceği kaydedildi.

Deniz Baykal’ın avukatları Deniz Baykal’a ait olduğu öne sürülen videoların Youtube’da yayında olması üzerine, video paylaşım sitesine erişimin engellenmesi istemiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu.

Söz konusu videoların sikeyet edilmesi üzerine harekete geçen Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu’nda görevli Cumhuriyet Savcısı Bülent Yücetürk, Ankara 11. Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurarak, bahsi geçen videolar kaldırılıncaya kadar video paylaşım sitesi Youtube’a erişimin engellenmesini talep etti.

Mahkeme, Savcı Yücetürk’ün talebi doğrultusunda Youtube’a erişimin engellenmesi kararı aldı.

Yasak Henüz Yürürlüğe Girmedi

Karar, gereğinin yapılması için dün Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na gönderildi. TİB’in, Video paylaşım sitesi Youtube’a konu ile ilgili bir yazı yazarak, bahsi geçen videoların kaldırılmasını isteyeceği, videoların siteden kaldırılmaması durumunda internet sitesine erişimi engelleyeceği kaydedildi.

Youtube’un ülkemizde yaklaşık 2,5 yıldır kapalı olması Youtube’a bir çok farklı yolla erişim yolu ile birlikte bir çok alternatif doğurdu.

Dünyanın bir çok ülkesinde de ülkemizde olduğu gibi Youtube’un yokluğu bir çok video paylaşım sitesinin oldukça büyümesine ve barındırdığı video sayı ve çeşitinin artmasına neden oldu.
Türkiye’de de açılan yüksek bütçeli video paylaşım siteleri vatandaşlarımıza Youtube’un yokluğunu çok hissettirmedi bunun yanı sıra birçok web tasarımcı ve sağlayıcı özgün tasarımlarını video scriptleri ile birleştirerek oluşturduğu video paylaşım siteleri video sitesi büyük zenginliğine katlıda bulundu.

Bu yazı Haberler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir