Facebook Yüz Tanıma Özelliği ve Beraberinde Getirdiği Tartışmalar (Facebook Face Recognition)

Birçok kullanıcının önerisi ile Facebook programcılarının başlattığı yüz tanıma özelliği Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra tüm Dünyada Facebook kullanıcıların hizmetine verildi.

Facebook bu özelliği ile gördüğünüz resimleri sırayla etiketlemenize gerek kalmaksızın sizin yerinize tanıyor ve size öneride bulunuyor.

Fakat bu özelliği ile birlikte Facebook gizlilik tartışmaları yeniden parladı. Yeni hayata geçen bu özellik Facebook kullanıcılarına bilgi verilmeden varsayılan bir özellik olarak hayata geçirdi.

Dijital güvenlik uzmanı Graham Cluley’in dikkatini çeken ve bu özellik hakkındaki sözleri ; “Ne yazık ki bir kez daha, Facebook kişisel bilgileri varsayılan şekilde paylaşıyor. Birçok kişi, nasıl göründüklerinin Facebook tarafından bilinmesinden ve bu bilginin izinsiz kullanılmasından rahatsız olacaktır.” şeklinde oldu.

Facebook ayarlarınızda, Facebook tarafından varsayılanı “Açık” olan bu özelliği kapatmak istiyorsanız; Gizlilik ayarları menüsünden, “Fotoğraflarımı arkadaşlarıma öner” seçeneğini pasif duruma getirmeniz yeterli olacaktır…

Web Tasarım Ankara | Blog

Bu yazı Teknoloji kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir