E-Ticaret 10 Milyar TL’yi Aştı

E-Ticaret gelirleri yılın ilk yarısında 10 Milyar TL’yi aştı. İnternet üzerinden verilen siparişler, yapılan ödemeler kişisel gizliliğin korunması ve artık internet alışverişlerine karşı oluşan güvenin ne aşamada olduğu 2004 yılından bu yana her yıl gelirin bir önceki yıla göre 2 milsli artmasıyla E-Ticaret dünyasının kendisini kanıtlamasını sağladı.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde hem kurumların web siteleri aracılığı ile mağazalarında daha az çalışan ve tanıtım elemanı çalıştırması, hem de yeni açılan firma ve elekronik eşya marketlerinin mantığından yola çıkarak inanılmaz açılış indirimlerini hergün sunan fırsat siteleri ile internet kullanıcıları sabah erken saatlerde tıpkı yeni bir mağazanın açılışındaki indirimlerden faydalanmak istercesine e-mağazaların o günkü fırsatlarının açılışını bekler hale gelmesi ülkemizde de internet alışverişinin ne derece önem kazanmaya başladığının göstergesi oldu.

Her yıl katlanarak artan ve bir süre sonra fiziksel alışverişin yerini alacağı tahmin edilen E-Ticaret 2010 yılında 2009 yılına göre %48 ye yakın bir artış göstermiş ve 15 Milyar TL’ye kadar ulaşmıştı ve 2011 yılının ilk yarısında alınan veriler 2010 yılında başlayan artışın ivme kazanarak arttığını gösteriyor. E-Ticaret 2011 yılına göre iki katı artış yaparak yılın ilk yarısında 10 Milyat TL seviyesini aştı.

SM Bilişim tarafından Bankalar Arası Kart tarafından alınan verilere göre hazırlanan raporda 2011 yılının haziran ayında 2 Milyar TL’lik aylık hacmi yakalayan internet alışverişleri tüm zamanların rekorunu da kırmış oldu ve 2011 Haziran ayında kırılan bu rekor kredi kartı ile internet üzerinden yapılan alışverişler için kart kullanımının %9 oranında arttığını, 2005 yılındaki verilere göre %1 lik internet kredi kartı kullanımının %10 civarına taşındığını gösterdi.

2011 İkinci Yarısında E-Ticaret Beklentisi

2011 Yılının Temmuz ayında yükselişe geçtiği tahmin edilen E-Ticaret kazancının Ağustos ayında yaşanılan finansal tedirginlik ve karışıklıktan etkilenmiş olabileceği dile getiriliyor. SM Bilişim tarafından yapılan araştırmalara göre 2011 yılı başındaki tahmini e-ticaret kazancının 18-22 Milyar TL’yi bulabileceği yönendeydi. Yine SM Bilişim tarafından herhangi bir ekonomik kriz ve yüksek bir piyasa dalgalanmasının yaşanmaması durumunda 22 Milyar TL’yi rahat bir şekilde yakalayabileceği kriz oluşması durumunda bu gelirin 18 Milyar TL civarında kalacağının tahmin edildiği bildirildi.

İnternet kullanıcıları tarafından her geçen gün fiziksel alışveriş yerine daha çok tercih edilmeye başlanılan, her türlü ürün için bir çok şahıs tafaından medeni cesaret gösterilmesi gerektiği için internet üzerinden yapılacak alışverişlerin cazip olması, hem kullanıcı hemde internet mağazası sahibi olan için 24 saat açık halde hizmet veren oldukça kazançlı ve çok az masrafla edinilebilen bir E-Ticaret sistemini oluşturmanız ticaretin geleceği olan internet üzerindeki tapunuzu en kısa zamanda edinmenizi öneririz.

Eğer gelecekı adına karlı bir yatırımda bulunmak istiyorsanız E-Ticaret yazılımları sistemlerimiz, ve web tasarımı için Ankara‘daki adresiniz AvantajWeb ile iletişime geçmenizi öneririz…

Sağlık ve Başarı Dileklerimizle…

Bu yazı Haberler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir